Razem dla Ewangelii
  • Home
  • O nas
  • Dołącz
  • Czytelnia
  • Wydarzenia
  • Galeria
  • Polecane
  • Pobierz
  • English
  • Kontakt

O nas

Razem dla Ewangelii jest inicjatywą chrześcijan z różnych środowisk ewangelicznych, złączonych wspólnym pragnieniem głoszenia Ewangelii i troski o zdrową naukę biblijną.

Poznaj priorytety RDE, wyznanie wiary RDE oraz wyznawane wartości RDE. To na nich opiera się współpraca w ramach Razem dla Ewangelii. 

Razem pragniemy działać
 dla Ewangelii
, ku chwale naszego Pana, Jezusa Chrystusa.

Priorytety RDE


​Naszą pasją jest stawianie Chrystusa w centrum życia Kościoła

Błędem jest traktowanie Biblii, jako zbioru zasad o zachowaniu człowieka. Błędne jest myślenie, że Biblia to księga o bohaterach, na których mamy się wzorować. Biblia nie jest też podręcznikiem, który ma nas prowadzić przez życie. Biblia tak na prawdę nie jest nawet o nas! Czym i o czym więc jest? Przede wszystkim Biblia jest księgą, w której Bóg objawia ludziom siebie. Jest historią o tym, co Bóg uczynił poprzez Chrystusa, aby zbawić grzeszników. Cały Stary Testament skupia się na zapowiadanym nadejściu Chrystusa, a cały Nowy Testament jest zbudowany na fundamencie, którym jest Chrystus. On nas stworzył i mamy żyć w Jego mocy oraz dla Jego chwały. Naszą pasją jest stawianie Jezusa Chrystusa w centrum wszystkiego, co robimy. Módlmy się do Ojca przez Chrystusa, głośmy Chrystusa i śpiewajmy o Chrystusie! 

Naszą pasją jest historyczne chrześcijaństwo, którego korzenie sięgają czasów apostolskich

Nie głosimy żadnych nowych nauk, rzekomo ukrytych przed poprzednimi pokoleniami Bożego ludu. Naszym celem jest głoszenie i potwierdzanie nauki danej Kościołowi przez apostołów i proroków, którzy byli natchnieni przez Ducha Świętego, by spisać Słowo Boże. Pragniemy stać ramię w ramię z chrześcijanami, którzy przez całą historię Kościoła strzegli i którzy dziś  strzegą  prawd Ewangelii. Jednocześnie wierzymy, że każde pokolenie chrześcijan  jest odpowiedzialne za to, by  przekazać światu  niezmienne prawdy Słowa Bożego  w sposób zrozumiały dla współczesnej im  kultury.  

Naszą pasją jest lokalny kościół

Bóg obiecał błogosławić swój Kościół, którego wyrazem  są lokalne wspólnoty wierzących – kościoły lokalne. Chociaż chrześcijańskie stowarzyszenia, fundacje czy wydawnictwa mogą odgrywać ważną rolę, nie mogą zastąpić lokalnych kościołów. Bóg zaplanował, by każdy chrześcijanin wzrastał w wierze dzięki nauczaniu, dyscyplinie i wspólnocie w lokalnym kościele. Tego biblijnego modelu uczniostwa nie mogą zastąpić nawet najlepsze chrześcijańskie konferencje, obozy lub serwisy internetowe. Nie chcemy w żadnym razie zastąpić lokalnych kościołów, konkurować z nimi, ani podważać ich autorytetu. Naszym pragnieniem jest wspieranie przywódców chrześcijańskich w ich służbie w zborach.

Naszą pasją jest podkreślanie całkowitej suwerenności Boga

Jednym z błędów, który był powszechny przed Reformacją, i niestety występuje także we współczesnym Kościele, jest podkreślanie roli człowieka i tego, co musi on zrobić, aby podobać się Bogu i zostać zbawionym.  Takie nauczanie łatwo zdobywa posłuch, ponieważ człowiek zawsze chętnie słucha nauczania o sobie oraz o tym, co może osiągnąć własnym wysiłkiem i staraniem. Jednakże zarówno w historii kościoła protestanckiego jak i niemal na każdej stronie Starego i Nowego Testamentu znajdziemy podkreślenie znaczenia działania Boga ponad działaniem człowieka. Dlatego zamiast mówić o tym, jak człowiek szukał i odnalazł Boga, chcemy nauczać  o tym, jak Bóg szukał i odnalazł błądzących grzeszników. Zamiast skupiać się na ludzkich decyzjach o podążaniu za Jezusem, chcemy  podkreślić Bożą decyzję, by okazać łaskę niegodnym grzesznikom.  Skupienie się na Bogu i podkreślenie Jego całkowitej suwerenności odwróci naszą uwagę od nas samych, a zwróci ją w kierunku Tego, który nas pokochał i oddał za nas swoje życie. Taka postawa przynosi chwałę Bogu i jest konieczna dla naszego duchowego zdrowia.

Naszą pasją jest głoszenie Słowa Bożego

Przed Reformacją głoszenie Słowa Bożego nie było centralnym punktem kościelnych zgromadzeń. Jedną z kluczowych zmian, które przyniosła Reformacja, było przywrócenie Słowu Bożemu należnego mu miejsca. Reformatorzy nie pragnęli jedynie zamiany nauczania rzymskokatolickiego na nauczanie protestanckie. Pragnęli zamienić słowo człowieka na Słowo Boga! Naszą pasją jest nauczanie Bożego Słowa - i czynienie tego we właściwy sposób. Jesteśmy przekonani, że jedyną właściwą formą głoszenia i nauczania Słowa Bożego jest eksponowanie tego, co mówi Bóg. Taka forma nauczania cechuje się tym, że jedynym źródłem przesłania kaznodziei jest Pismo. To znaczy, że konkretny, starannie zinterpretowany fragment Biblii wyznacza temat, treść, strukturę i zakres kazania. W swojej najgorszej formie kazanie może wyglądać tak, że to kaznodzieja decyduje o temacie, treści, strukturze i zakresie kazania, używając jedynie Pisma do podparcia nim swoich pomysłów oraz tez. Współczesny Kościół potrzebuje kaznodziejów głoszących to, co ma do powiedzenia Bóg, nie człowiek.

Naszą pasją jest ogłaszanie, objaśnianie i obrona Ewangelii


W ostatnich latach do Kościoła zaczęło się wkradać wiele nowych trendów, które odwracają naszą uwagę od ewangelii, a zachęcają do skupienia się na metodach, strategiach, programach i działaniach terapeutycznych. Wzrost liczebny i widoczny sukces stały się większym priorytetem niż wierność Prawdzie. Wierzymy, że najlepszą reakcją na ten współczesny problem Kościoła jest szczery i bezkompromisowy powrót do ewangelii Jezusa Chrystusa. Pragniemy głosić tę ewangelię zgubionym ludziom wokół nas – sąsiadom, kolegom w pracy, przyjaciołom, rodzinie. Modlimy się, aby Duch Święty czynił przez nas swoje dzieło dla Bożej chwały i doprowadził wielu ludzi do zbawienia w Jezusie Chrystusie.​

Wiara RDE

Obraz
Wiara została raz na zawsze przekazana świętym (Judy 3) i pozostaje niezmienna z pokolenia na pokolenie. Każde pokolenie musi jednak samo odpowiedzieć sobie na pytanie: Co jest ową wieczną prawdą, która sprawia, że oddajemy Bogu cześć i która przemienia nasze życie, przepełniając je Bożą świętością i chwałą?

Oto czym jest nasza wiara:
  • Czcimy jedynego, wszechmogącego Boga, Stwórcę wszechświata, w trzech osobach: Ojca, Syna i Ducha Świętego.
  • Przychodzimy do Niego jedynie poprzez Jezusa Chrystusa. Nasz Pan jest w pełni Bogiem i w pełni człowiekiem. Zstąpił z nieba, żył bezgrzesznym życiem, dobrowolnie wydał się na śmierć jako okup za grzeszników, zmartwychwstał, króluje na wieki i powróci w chwale sądzić żywych i umarłych.
  • Wyznajemy naszą grzeszność i niemoc, potrzebę Bożej łaski, przebaczenia grzechów i przemiany życia. W tym wszystkim liczymy tylko na pomoc Boga.
  • Głosimy potrzebę nowego narodzenia z Boga, rozpoczynającego życie w posłuszeństwie i ufnej wierze Jezusowi Chrystusowi jako Panu i Zbawicielowi.
  • Przyjmujemy wiarą dar usprawiedliwienia wszystkich grzechów mocą Jego śmierci oraz dar przemieniającej życie obecności Ducha Świętego.
  • Polegamy w naszej wierze na Słowie Bożym, którym jest Pismo Święte (66 ksiąg ST i NT). Dlatego traktujemy je z najwyższym szacunkiem, jako jedyny nieomylny drogowskaz i nakaz od Boga.
  • Postrzegamy nasze życie jako czas służby, zapierania się siebie oraz uświęcającej przemiany w mocy Ducha przez naśladowanie Jezusa Chrystusa, które są koniecznymi owocami prawdziwej, żywej wiary.
  • Poddajemy się działaniu Ducha, łączącego nas w widzialne ciało Chrystusowe. Są nim lokalne Zbory, głoszące wiernie Ewangelię, chrzczące nawróconych w Imię Ojca, Syna i Ducha, zgromadzające się wokół Stołu Pańskiego oraz troszczące się o autentyczność wiary przez stosowanie dyscypliny.
  • Ostrzegamy przed wiecznym potępieniem w piekle, które jest sprawiedliwym wyrokiem Bożym dla wszystkich, którzy nie przyjmują Ewangelii.
  • Oczekujemy Nieba - nowej rzeczywistości, w której Bóg na wieki będzie nam Ojcem a my Jego ludem. Panie, przyjdź!​

Wartości RDE

A bądźcie wykonawcami Słowa, a nie tylko słuchaczami, oszukującymi samych siebie (Jak 1:22). 

Wierzymy, że prawdziwe chrześcijaństwo jest sposobem życia. Wierzymy również, że uznanie i praktykowanie - wymienionych poniżej - podstawowych biblijnych wartości jest naturalną konsekwencją wyznawanej wiary.

Oto wartości, na których opieramy nasze życie i służbę: 

I. Bóg jest Stwórcą, najwyższym Królem oraz Panem całego świata
Autentyczne chrześcijaństwo oznacza poddanie się Bogu i uznanie Jego władzy nad całym życiem. Dlatego poddanie władzy ludzkiej jest zawsze wtórne względem posłuszeństwa Bogu. Władza świecka pochodzi od Boga, stąd jej sprawowanie może być powołaniem chrześcijan. Od sprawujących władzę Bóg oczekuje stanowienia sprawiedliwego prawa, ochrony przestrzegających tego prawa obywateli i karania przestępców. Chrześcijanin zobowiązany jest okazywać władzy szacunek oraz posłuszeństwo.

II. Życie ludzkie jest od samego początku chronione przez Boga
Życie ludzkie zaczyna być "ludzkie" oraz zaczyna być "życiem" w chwili poczęcia. Wszelkie sposoby antykoncepcji niszczące zapłodnioną ludzką komórkę oraz wszelkie sposoby wykorzystania jej uniemożliwiające stanie się dojrzałą istotą ludzką są grzechem. Grzechem jest również aborcja, eutanazja oraz samobójstwo.

III. Bóg stworzył człowieka jako mężczyznę i kobietę
Mężczyzna i kobieta mają tę samą godność i wartość w swoim podobieństwie do Boga, są jednak różni w darach, zadaniach oraz celach. Przykładem unikalnego powołania kobiet jest macierzyństwo. Przykładem unikalnego powołania mężczyzn jest przywództwo w rodzinie i Kościele.

IV. Małżeństwo jest związkiem, który opiera się na obietnicy wierności złożonej przez mężczyznę i kobietę
Czystość przedmałżeńska i wierność małżeńska to wartości, których należy nauczać i oczekiwać od wyznawców Chrystusa. Współżycie seksualne poza małżeństwem jest grzechem. Rozwody i powtórne małżeństwa nie są Bożym sposobem rozwiązywania problemów małżeńskich. Małżeństwem można nazwać wyłącznie związki pomiędzy mężczyzną i kobietą. Związki i współżycie homoseksualne są grzechem.
​
V. Kościół jest poddany władzy Boga
Kościół jest poddany władzy Boga i powołany do głoszenia Ewangelii oraz życia zgodnie z nauką Chrystusa, niezależnie od bieżących trendów społecznych oraz praw zgodnie z nimi ustalanych. W głoszeniu Słowa Bożego a także w organizacji swego życia Kościół jest niezależny od jakiejkolwiek władzy świeckiej i odpowiada wyłącznie przed Bogiem.

Początki RDE

Razem dla Ewangelii jest owocem pragnienia, które przez długi czas kiełkowało w sercach kilku chrześcijańskich liderów.
​
W 2008 roku, podczas spotkań przywódców toruńskich zborów, okazało się, że kilku z nich dostrzega te same problemy i widzi potrzebę stworzenia ruchu, który by na nie odpowiadał. Zaczęły się wspólne spotkania. Sformułowano wizję i cele działania. Powstała nazwa i logo. Przyjęto wspólne wyznanie wiary i określono podstawowe wartości. 
​
​Na początku 2009 roku odbyło się kilka spotkań konsultacyjnych z osobami zainteresowanymi nowo powstającą inicjatywą. Wiosną 2009 roku oficjalnie zainaugurowano działalność Razem dla Ewangelii i uruchomiono serwis internetowy. W tym samym czasie, pod patronatem RDE, odbyły się dwie regionalne konferencje. Jednocześnie Rada RDE zaczęła przygotowania do pierwszej konferencji ogólnopolskiej.
​
​W połowie roku 2009 podjęto prace nad pierwszymi publikacjami RDE oraz nad przygotowaniem stanowiska ruchu wobec nowych zjawisk obserwowanych w społeczeństwie i Kościele.

W kolejnych latach organizowano doroczne konferencje ogólnopolskie oraz lokalne konferencje tematyczne.

Razem dla Ewangelii – to całkowicie nieformalna, przyjacielska i braterska inicjatywa. To płaszczyzna naszego wzajemnego kontaktu i wsparcia. Aktywni na co dzień pod różnymi szyldami, rozpoznajemy się jako członkowie tego samego, powszechnego Kościoła Chrystusowego i działamy w jednym Duchu.

Modlimy się, by ta skromna inicjatywa przynosiła chwałę Bogu oraz przyczyniała się do rozwoju zdrowego, biblijnego chrześcijaństwa w Polsce.

Partnerzy honorowi

  • Adam Broughton  - wieloletni pastor w zborach Anglii oraz Szkocji, od 2008 roku zaangażowany w szkolenie pastorów w Polsce
  • D. A. Carson - ​profesor Nowego Testamentu w Trinity Evangelical Divinity School w Deerfield, Illinois, USA, współzałożyciel i przewodniczący rady The Gospel Coalition
  • Rick Denham - dyrektor międzynarodowy 9Marks
  • David Jackman - były przewodniczący The Proclamation Trust w Wielkiej Brytanii, założyciel Cornhill Training Course
  • Matthias Lohmann - pastor kościoła FEG w Monachium, założyciel i przewodniczący Evangelium21
  • Tim Savage - wieloletni pastor w USA, wykładowca konferencyjny, współzałożyciel The Gospel Coalition
  • William Smylie - ​były dyrektor misji Slavic Gospel Association w Wielkiej Brytanii
  • Niek M. Tramper - pastor w International Reformed Evangelical Fellowship w Delf, w Holandii
  • Paul Verkade - członek rady Hulp Oost-Europa, zaangażowany we współpracę z kościołami w Polsce
Wspierane przez Stwórz własną unikalną stronę internetową przy użyciu konfigurowalnych szablonów.
  • Home
  • O nas
  • Dołącz
  • Czytelnia
  • Wydarzenia
  • Galeria
  • Polecane
  • Pobierz
  • English
  • Kontakt