Dla Ewangelii
A czynię to wszystko dla Ewangelii,
aby uczestniczyć w jej zwiastowaniu.
1 Kor. 9:23
aby uczestniczyć w jej zwiastowaniu.
1 Kor. 9:23
Tadeusz Tołwiński Czasy, w jakich przyszło nam żyć, charakteryzują się demokracją i wolnością słowa. Czy tego chcemy, czy nie, ma to wpływ na tak zwany świat chrześcijański. Powstają nowe grupy, stowarzyszenia i społeczności o najróżniejszych trendach określające się również jako chrześcijańskie. Współczesne trendy pojawiają się także w tzw. historycznych kościołach. Można zauważyć, że wobec dzisiejszych nowości ludzie zachowują się w dwojaki sposób. Jedni przyjmują i propagują wszystko, co nowe. Wydawać by się mogło, że argumentem za, jest mnogość chrześcijańskich słów i wyrażeń towarzyszących różnym wydarzeniom. Osoby takie sądzą, że pomocne w zrozumieniu mogą być słowa Apostoła Pawła, gdy ten cieszy się, że ewangelia jest głoszona wszelkimi sposobami. Argumentem na tak, jest miłość i jedność, jaką powinni wyrażać chrześcijanie. Inni natomiast odrzucają wszystko, co nowe, w myśl zasady: to jest od świata, dawniej tak nie było. W takim podejściu do tematu pomagają im słowa: A nie upodabniajcie się do tego świata, ale się przemieńcie przez odnowienie umysłu swego, abyście umieli rozróżnić, co jest wolą Bożą, co jest dobre, miłe i doskonałe (Rz 12,2).
Chrześcijanie powinni wierzyć w dary Ducha, a jednym z nich jest dar rozróżniania duchów. Szczególnie nam, pastorom jest ten dar potrzebny. Nieraz doświadczałem sytuacji, że słysząc o czymś lub widząc coś, nie byłem w stanie zdefiniować swojej opinii na tak lub nie, jednak miałem przeświadczenie, że coś mi tu nie pasuje. Wewnętrzne przekonanie, że coś jest lub nie jest z Ducha Bożego było miernikiem pozwalającym ocenić daną nowość. Od czasów, w których pojawiła się Ewangelia chrześcijanie mają zawsze do czynienia także z inną ewangelią. Podczas gdy Ewangelia nie zmieniła się od czasów jej ogłoszenia, inna ewangelia ciągle zmienia swą treść, co jest widoczne w trendach, formach i zasadach moralnych dopasowanych do potrzeb człowieka. Naiwnością byłoby twierdzenie, że inna ewangelia zawsze będzie się różnić od Ewangelii w sposób oczywisty, nie budzący wątpliwości. Formy innej ewangelii mają często charakter subtelny, dlatego trudno rozpoznawalny na pierwszy rzut oka. Oto kilka przykładów innych ewangelii:
Jak widzimy, niektóre z powyższych wypaczeń polegają na popadaniu w skrajności i nadużywaniu dobrych rzeczy, tak, że zamiast Boga, Jego Słowa i łaski stawiamy na pierwszym miejscu coś innego. To jest bałwochwalstwo. Bożki są zarówno wewnątrz kościoła, jak i na zewnątrz. Łatwiej jest nam, chrześcijanom zidentyfikować bożki, które są na zewnątrz kościoła – materializm, egoistyczne ambicje, niewłaściwy seks, itd. Jest znacznie trudniej zauważyć je we własnym zborze, a najtrudniej w swoim sercu. Wiemy, jak złą rzeczą jest niemoralność, lecz zapominamy, że równie złą rzeczą jest uwielbianie swojej moralności. Wiemy, że złą rzeczą jest szukanie wolności w nieprzestrzeganiu prawa, lecz zapominamy, iż równie złą rzeczą jest poleganie na prawie. Wiemy, iż Bóg nienawidzi niesprawiedliwości, lecz zapominamy, że On również nie przyznaje się do naszej własnej sprawiedliwości (Flp 3,9). Jeśli ludzie na zewnątrz kościoła chcą się zbawić, chociaż czynią zło, to ludzie w kościele mają tendencje, aby zbawić siebie poprzez czynienie dobra. Dobra Nowina dla tych w kościele i tych poza nim jest jedna. Jest tylko jeden Pan i Zbawiciel – Jezus Chrystus, który przyszedł, aby uczynić nas prawdziwie wolnymi (również od innych ewangelii) z łaski, przez wiarę, nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił (Ef 2,8-9)! |
Wykłady wideoWykłady i kazania z naszych konferencji oraz spotkań
Kim jesteśmy?Razem dla Ewangelii jest inicjatywą chrześcijan z różnych kościołów ewangelicznych, złączonych wspólnym pragnieniem zwiastowania Ewangelii i troski o zdrową naukę biblijną. Poznaj nasze priorytety, wyznanie wiary oraz deklarację wartości. To na nich opieramy naszą współpracę. Razem pragniemy działać dla Ewangelii, ku chwale naszego Pana, Jezusa Chrystusa.
Kategorie
Wszystkie
|